Zajęcia w Wojskowej Akademii Technicznej

23.01.2014

Dnia 22 stycznia 2014 roku uczestniczyliśmy grupą 26 uczniów wraz z opiekunami Panią Iwoną Niewczas i Panem Andrzejem Lewandowskim w zajęciach w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Aby dotrzeć do WAT na wyznaczoną godzinę, musieliśmy się utożsamić z jej studentami i wstać o godzinie piątej rano, ponieważ już o 6 wyjeżdżaliśmy z Pisza.

Po prawie czterech godzinach jazdy szczęśliwie dotarliśmy na miejsce. Punktualnie o godz. 10 wjechaliśmy na teren WAT-u, po czym miło i serdecznie zostaliśmy przywitani przez płk dr inż. Wojciecha Kocańdę, który przybliżył nam historię powstania WAT-u jak wiele innych aspektów dotyczących, np. rekrutacji.

Następnie Pan doc. dr inż. Artur Bajda Zastępca Dyrektora Instytutu Telekomunikacji Wydziału Elektrotechniki opowiedział o kierunkach studiów na Wydziału Elektrotechniki a następnie zaprosił wszystkich na specjalnie przygotowane wykłady.

Kolejną atrakcją, która urozmaiciła wyjazd był wykład Pana ppłk mgr inż. Roberta Krawczyka pt. "Czy telefon komórkowy może zastąpić radiostację?". Mogliśmy w teorii jak i praktyce obserwować sposoby komunikowania się obydwu tych urządzeń, bardziej niezawodnym okazała się być radiostacja. Chwilę później zostaliśmy zaproszeni na wykład do Pana dr inż. Dariusza Laskowskiego pt. "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni". Na tym wykładzie zostaliśmy troszkę dłużej... Pan wykładowca, poprzez swoje podejście, sposób w jaki przekazywał nam wiedzę na złożony temat był świetny, przez co każdy z miłą chęcią i uwagą słuchał. Myślę, że w takich wykładach można zarazem pośmiać się w głos jak i przyswoić dużo wiedzy J.

Ostatnie spotkanie, na którym byliśmy, było również bardzo ciekawe, mogliśmy tam obejrzeć, dotknąć oraz wypróbować urządzenia stosowane w wojsku a mianowicie radiostacje, którą przewozi się na samochodach w czasie działań na poligonie.

Każdy z uczestników zgłodniał, po czym o godz. 14 udaliśmy się na obiad do Centrum Handlowego „Wola Park”, zjedliśmy i mieliśmy dwie godziny czasu dla siebie.

Po wykorzystaniu wolnego czasu zebraliśmy się o godz. 17 w określonym miejscu. Weseli i najedzeni wróciliśmy do Pisza. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenie.

Paula Filipkowska

Kl. III "b"

Zajęcia w Wojskowej Akademii Technicznej