Bateria zużyta - trucizna ukryta

15.11.2009

Kto w dzisiejszych czasach nie słyszał o ochronie środowiska, oszczędzaniu energii, ekologii? Chyba nie znajdą się takie osoby. "Eko" to modne słowo. Organizacje ekologiczne bez przerwy przypominają o tym, jak ważne jest zachowanie naturalnego środowiska. Co jednak robi przeciętny obywatel, aby je chronić? Oto odpowiedź: przełącza kanał w telewizji, odwraca wzrok, wywraca oczami, ignoruje. "To już było" - mówią ludzie albo: "Co ja mogę?". Można dużo.

Baterie i różnego rodzaju akumulatory są zaliczane do odpadów niebezpiecznych i powinno się je segregować. Jednakże nikt tak naprawdę się tym nie przejmuje. To w końcu tylko jedna mała bateria. Ta jedna mała bateria wyrzucona w nieodpowiednim miejscu jest w stanie skazić trwale 1m3 gleby i nawet 5000l wody. Na dodatek Polacy zużywają ok. 290 mln baterii jednorazowych rocznie. To aż 90% wszystkich baterii w Polsce. Zaledwie 16% z nich trafia do odzysku.

Szkodliwego działania baterii nie widać dlatego jest ono bagatelizowane. Z ukrytego działania zużytych baterii może rozwinąć się wiele chorób, tj. niedokrwistość (szczególnie wśród dzieci), depresja, zmęczenie, choroby nerek, alergie, a nawet nowotwory. Zużyte baterie oddziaływują na nasze środowisko, a tym samym na nas. Czasem nie wiemy skąd się bierze ciągłe zmęczenie, osłabienie czy zły humor. Może po prostu trzymamy gdzieś zużyte baterie, nie mając czasu oddać ich do punktu zbiórki?

Nie można przewidzieć końca świata, można za to przewidzieć koniec ludzkości. Tylko od nas zależy, jak szybko znikniemy z Ziemi i jak będzie ona wyglądała po naszym odejściu. Jedno pokolenie odejdzie, ale czy następne będzie miało gdzie żyć? Czy będzie co chronić?

By wspomóc ochronę środowiska młodzież ZSO w Piszu "starego ogólniaka" pod kierunkiem mgr Izabeli Lebiedzińskiej nauczyciela biologii, bierze udział w akcji pt.: "Bateria zużyta = Trucizna ukryta". Rozprowadzone zostały ankiety w celu określenia skali problemu oraz zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w szkołach podstawowych oraz rozlepiono plakaty na terenie naszego miasta. Młodzież włącza się w ochronę środowiska i gorąco zachęca do tego innych.

Plakat autorstwa Martyny Kuryłowicz uczennicy klasy IC.

Bateria zużyta - trucizna ukryta